آکادمی موسیقی گوگوش ( تمرین دموکراسی از نوع ایرانی!)

نمی دونم چند تا از شما برنامه آکادمی موسیقی گوگوش رو نگاه می کنین؟ اصلا از این برنامه خوشتون می یاد یا نه؟ نظرتون راجع بهش چیه؟ نه!!!  دنبال این نیستم این چیزا رو بدونم. می خوام از یه زاویه دیگه به این برنامه نگاه کنم که لازمه درک عمق فاجعه دنبال کردن برنامه است. 

به هر حال موضوع خیلی ساده است. یکی پیدا شده که محبوبیتش همچین کم هم نیست و یه برنامه مرتبط به موسیقی که کاملا سلیقه ایی راه انداخته.  از بین کلی آدم علاقه مند به موسیقی پاپ که به احتمال زیاد مستعد هم بودن ده نفر با نظر سه نفر که به عنوان کارشناسای برنامه معرفی شدن انتخاب شدن. تا اینجاش مشکلی نیست یا اگه هم هست خیلی مطرح نمی شه!

همه مشکلات از جایی شروع می شه که به مردم به عنوان عامل تصمیم گیرنده تو این برنامه صد در صد آزادی انتخاب هنرجوی مورد علاقه اشون داده می شه. ببینیم چی می شه!

اتفاق 1:  طبق قانون برنامه تو اولین دور رقابت باید یه نفر حذف شه و با رای قاطع مردم شماره 1 حذف می شه.

حواشی: طرفدارای فرد حذف شده(شماره 1) که اتفاقا خیلی هم زیاد نیستن می یان و اظهار می کنن که یعنی شماره 1 از شماره x,y هم بدتره! 

 

اتفاق 2: طبق قانون برنامه تو این دور باید یه نفر دیگه حذف شه. بعد از اعلام نتایج معلوم می شه که شماره 2 که از قضا سابقه محکم و پر رنگی هم تو موسیقی داره حذف شده.

حواشی: اولش همه شوکه می شن. داورای برنامه می گن که شماره 2 در حقیقت یکی از برنده های واقعی برنامه است. بعدش مردم، همون مردمی که یادشون رفته که طرفدار شماره 2 بودن یعنی رای دادن به شماره 2 و نه رای ندادن به اونی که ازشون خوششون نمی یاد، شروع می کنن به جوسازی. اولش از شماره 2 یه قهرمان می سازن.. بعدش سریع دست به کار می شن که به همه اعلام کنن که حتما تقلب شده و بعد هم هزار تا کمپین مختلف برای حمایت از شماره 2 راه می ندازن. بعضی هام حتی فکر می کنن که با ایجاد یه کمپین می تونن حرفشونو به کرسی بنشونن و شماره 2 رو به بازی بر گردونن! این به این معنی بود که اونا فکر می کردن که دست اندرکاران برنامه با این همه مخاطب  به غلط کردن می یفتن،خودشونو لو می دادن و می گن که تقلب شده !!!  بدترین اتفاقی که این وسط می یفته اینه که طرفدارای شماره 2 بقیه رو به بی سوادی، نفهمی و بی سلیقگی و در کل گوسفند بودن محکوم می کنن. یه فاجعه دیگه هم اتفاق می یفته و اونم اینه که طرفدارای شماره 1 که قبلا حذف شده همچنان دارن بهش رای می دن!!!!

 

اتفاق 3: طبق قانون جدید یه دفه اعلام شده برنامه 2 نفر دیگه باید حذف شن و شماره 3 و 4  با رای مردم حذف می شن.

حواشی: شماره 3 که در تمام برنامه خیلی احساساتی و تنها به نظر می یاد و به عناوین مختلف این رو موضوع رو اعلام می کنه با دو تاخبر همه رو بهت زده می کنه. اول اینکه اولین آهنگش تا دو هفته دیگه می یاد بیرون و دوم اینکه آهنگساز ترانه اش همسرشه!!! طرفدارای شماره 3 یه کم سر و صدا می کنن که چرا حذف شده و مخالفاش می گن که دروغگو و بد اخلاقه!

طرفدارای شماره 4 هم اعلام می کنن که حتما یه ساخت و پاختی شده که شماره 4 حذف شده! چند تا کمپین واسه حمایتش راه می ندازن و..... مخالفاش هم می گن که قیافه شماره 4 خیلی مسخره است و اصلا با پارتی بازی تا همینجاشم اومده و....

.

.

اتفاق 4 و 5و... هم پشت هم می یان و این برنامه بالاخره تموم می شه. این وسط رفتار مردم خیلی جالبه. جالب که نه، تاسف باره! این برنامه به عنوان یه نمونه کوچیک واسه تمرین دمکراسی دست کم به من یکی نشون داد که حالا حالاها با دمکراسی فاصله داریم. حتی الفبای دمکراسی رو هم بلد نیستیم. به جای اینکه بگیم از فلانی خوشم می یاد می گیم از بهمانی بدم می یاد. به جای اینکه به فرد مورد علاقه مون رای بدیم، به فردی که دوستش نداریم رای نمی دیم!! از کلماتی استفاده می کنیم که حتی معنیش رو نمی دونیم. فلانی حقشه بیاد بالا، بهمانی حقش بود حذف بشه. یکی نیست بگه کدوم حق؟!  منظورتون سلیقه است؟ منظورتون اینه که به سلیقه شما فلانی بهتر می خونه یا بهمانی بدتر؟! چرا نمی تونیم به سلیقه هم احترام بذاریم؟! 

همونجور که از همین نوشته هم معلومه ما ایرانیا کلا از حاشیه بیشتر خوشمون می یاد تا اصل ماجرا! به هر حال گفتنی زیاده! ولی فکر کنم(دست کم امیدوارم )که کسانی که این مطلبو می خونن خودشون به عمق فاجعه آگاهن. چی کار می شه کرد؟!

 

/ 4 نظر / 19 بازدید
اسماعیل(از سنگ تا الماس)

سلام...نوشته خوبی بود.. خوبه که اتفاقات دو رو برمون رو همیشه نقد کنیم و سعی کنیم مسیر توسعه رو طی کنیم..همه به توسعه و رشد بیشتری احتیاج داریم. خوشحالم که بعد از مدتها دوباره اینجا رو به روز کردین...منتظر نوشته های بعدی تون هستم[لبخند]

اسحق فتحي

درود بر مريم عزيز ... مطلبت فوق العاده بود مشكل از تك تك ما ايراني هاست تا خودمون از دورن پالايش نشيم ساختار حكومتي و نظام اجتماعي و سياسيمونم همينه ...آفرين بر شما...برقرار باشي

مینا

سلام مریم جون دوباره شروع به نوشتن کردم

اردی بهشت

مریم جان. نباید برنامه های ایرانی رو نگاه کرد. فقط همین. کلاً اعصاب خرد کن هستن. مطلقآً منطق و خرد و خلاقیتی درشون بکار نرفته. دائماً به شعور آدم توهین می شه با دیدن این برنامه ها.